Спектакълът „Когато гръм удари, как ехото заглъхва“, вдъхновен от творчеството на Пейо Яворов, ще има премиера на 3 декември в „Алма алтер“, съобщават от театър-студио „4хС“.
Скулптури, създадени в тазгодишното издание на Националното биенале по скулптура „Шуменско плато“, са показани в „Сцената" в шуменския парк „Кьошкове“.
Те са съчетани с временна изложба, включваща произведения на автори от приключилия Национален пленер по фотография „Шумен познат и непознат“.
Ще бъдат представени официално на кратка церемония преди началото на концерта на група „Акага" тази вечер. Пред публиката ще бъде изложен и скулптурен портрет на Антонин Горчев, изработен от Калоян Тодоров.
Темата на биеналето по скулптура в Шумен беше "Оттука започва България", по химна на Шумен, създаден от поета Антонин Горчев. Автори от различни градове, всеки със собствена стилистика се включиха, съобщи Калоян Тодоров.
„Бехчет Данаджъ е изобразил в камък първия владетел на България хан Аспарух. Дарин Ганчев е събрал в работата си всички символи на пле
В Драматично-куклен театър (ДКТ) „Иван Радоев“ – Плевен започнаха репетициите на комедията „Паника“ от Робин Хоудън. Това съобщават от културния институт на своята официална страница във фейсбук.
Режисьор е Анастас Попдимитров, сценографията и костюмите са поверени на Мария Диманова, преводът на пиесата е на Виктория Колева.
В ролите почитателите на театралното изкуство в Плевен ще видят Аня Пенчева, Веселин Плачков, Виктория Колева, Васил Витанов, Георги Ангелов и Михаил Лудин.
Комедията „Паника“, с оригиналното заглавие „Любовници в излишък“, е написана в началото на 90-те години на миналия век. За първи път ще бъде поставена в България на сцената на Плевенския театър. Това е типична ситуационна комедия, изпълнена с бляскав хумор, жизненост и множество пикантни перипетии около две традиционни английски сем
Заглавието на най-новата самостоятелна изложба живопис на Здравка Василева Deja Vu, която бе открита в бургаската галерия "Неси", всъщност е заимствано от името на предишна нейна картина от друга изложба. Това обясни тя в интервю по време на откриването.
Заместник-ректорът по художественотворческа дейност и кариерно развитие на Национална художествена академия проф. д-р Здравка Василева обясни, че подобно на значението Deja Vu и изложбата се опитва да покаже образ, който вече е бил видян и ни напомня на преживяване, на гледка от миналото, на спомен, но в същото време дава и ново усещане.
"Така усещам и тази изложба. Неща, които от години работя много целенасочено и упорито надграждам, но които в същото време тук колеги, почитатели и приятели виждат по по нов начин. Това е Здравка, но има и нещо ново в тази Здравка и в тази изложба", казва авторката.
М
Синовете на Боб Марли са на турне за първи път след двайсет години, съобщи АП.
Петимата братя Марли - Зиги, Стивън, Джулиан, Кай-Мани и Деймиън, припомнят наследството на баща си с турнето Marley Brothers: The Legacy Tour.
След повече от две десетилетия синовете на големия изпълнител свирят заедно на една сцена.
Братята Марли изпълняват около 30 от песните на баща си, сред които и хитове като No Woman, No Cry, Could You Be Loved, Is This Love, Three Little Birds и др.
Турнето с 22 дати започна във Ванкувър и ще приключи в Маями в началото на октомври.
През февруари 2025 г. се навършват 80 години от рождението на Боб Марли.
Изложба с тридесет широкоформатни постера, показваща най-забележителните археологически обекти и паметници на Хърватия под водата, в морето и на сушата, ще бъде показана в Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ при БАН).
Експозицията „Хърватското археологическо наследство“ ще бъде открита на 7 ноември, съобщават домакините на събитието.
Изложбата ще бъде открита от директора на НАИМ при БАН доц. Попов и Н. Пр. Ясна Огняновац, извънреден и пълномощен посланик на Република Хърватия в София.
„Систематизирана от д-р Санин Михелич, изложбата е разработена в сътрудничество с хърватското Министерство на външните и европейските работи. Тридесет широкоформатни постера ще отведат зрителите на пътешествие из най-забележителните археологически обекти и паметници на Хърватия под водата, в морето и на сушата“, разказват органи
В навечерието на 110-ата годишнина от смъртта на поета, постановъчният екип, начело с режисьора Николай Георгиев (1940-2024), създава поетическа, пластично-визуална интерпретация, която „предизвиква сетивата и пробужда дълбоката философска рефлексия на зрителя“.
Дни преди премиерата режисьорът и сценарист на спектакъла Николай Георгиев напуска този свят.
В сътрудничество с Петя Йосифова-Хънкинс и Георги Арсов, той поставя Яворовия текст в ново измерение чрез „фрагментарна драматургия“ – метод, който разчупва логическите мостове, за да ги замени с емоционално-философски връзки. Творческият екип създава музикално-пластични картини, които взаимодействат директно със зрителите, потапяйки ги в света на Яворов – сложен, вглъбен, страдащ. Текстът изследва границите между истина и лъжа, дълг и грях, личното и общото.
Постановката не се ограничава в традиционния психологически план, а преминава към екзистенциална територия, където светогледите на героите оформят драматургичното ядро, коментират от „4хС“. „Мълчанието тежи – и клетка, и полет. Чрез него героите говорят повече, отколкото могат да изрекат. Да си зададем въпроса "Къде сме, когато вече ни няма?’ – това е задачата на този спектакъл“, гласят думи на Георгиев, цитирани от театър-студиото.
В спектакъла участват Петя Йосифова-Хънкинс, Димитър Димитров, Георги Арсов, Орнелла Цолканов, Мариела Димитрова, Даниел Петков, Божидара Цонева, Адриана Славова. Композитор е Георги Арсов, а хореографията е на Петя Йосифова-Хънкинс.
Стотици младежи пяха заедно с музикантите 100 кила и Веси Бонева в първата музикална вечер от празника на Самоков. Изпълнителите вдигнаха публиката на крака, като присъстващите скандираха „още“, „още“.
Първа на сцената излезе Веси Бонева. Тя изпълни популярни български и чуждестранни песни, както и такива от своя репертоар – „Спомен“, „Нецъфнали рози“ и други.
На сцената последва и 100 кила. Той започна шеговит разговор с публиката и ги накара да вдигнат ръце. Певецът изпълни голяма част от своя репертоар като „Аз съм 6“, „4 червени луни“, дуетът му с Лора Караджова „Цяла нощ“ и други. Музикалният изпълнител посочи, че публиката в Самоков е прекрасна и знае как да се забавлява.
След края на концерта стотици младежи се снимаха с него. Тази година гост-
„Светът на Шуберт“ е камерен концерт, който ще се състои на 26 октомври в камерната зала „България”, съобщават организаторите.
По думите им от ансамбъл Classic Art продължават музикалния сезон с нови изненади за верните си почитатели – прочути творби на австрийския композитор ще прозвучат в изпълнение на музикантите от ансамбъла със специалните гости на събитието. Това са Венета Нейнска - пиано, Марияна Панова - сопрано, и Петя Бъговска - контрабас.
В програмата са включени Струнен квартет №12 в до минор D. 703 (Quartetsatz) и Клавирен квинтет „Пъстървата”.
Основен двигател на ансамбъл Classic Art е виолончелистката Кристиана Михайлова, а в него влизат още концертмайсторът на Софийска филхармония
Столична арт галерия „Даниела Стойкова“ ще отпразнува втория си рожден ден с изложбата „С България в сърцето“.
Тя ще бъде открита на 4 декември, съобщават организаторите.
„Изложбата включва 50 великолепни маслени платна, които носят духа на България. В тях се преплитат автентичната архитектура на старинните възрожденски къщи, свежестта на българската природа и тайнствената магия на старите църкви. Всеки щрих е израз на дълбоката връзка на художничката с българската земя и култура“, разказват от екипа.
В експозицията са включени пейзажите от цикъла „Лято-есен 2024“, картини на зимна България, природни пейзажи, емблематични храмове и църкви, сред които „Света Неделя“, „Свети Седмочисленици“ и величествената катедрала „Александър Невски“, отбелязват от галерията.
/ВСР
Юлиян Табаков представя изложбата „Небесно войнство“ в галерия „Топлоцентрала – Куб“.
Експозицията ще бъде показана от 6 ноември до 1 декември и е част от цялостния проект „Виждам те“, представен в поредица столични галерии, съобщават организаторите.
„Настоящата изложба в галерия „Топлоцентрала – Куб“ цели да припомни способността за свързване с другите, която е и способността за обич. Изложбата включва обекти, разстлани в пространството подобно на пергаменти. Основен образ в нея е птицата колибри като символ на вечния дух и безсмъртната човешка душа, а също и птичите пера като метафори на „ангелското“ присъствие. Припомнянето на библейския свят в съвременността за Юлиян Табаков е начин да говори за състоянието на духа в света, натежал в днешния ден от материалност, консуматорство, експлоатац
Преди 14 години в Русе представихме спектакъла "Шоколадовият войник" - по пиесата на Бърнард Шоу "Оръжията и човекът", с режисьор Николай Поляков. Спомените ми от него са прекрасни - пълни салони и благодарна публика. Тогава никой от нас не се обиди - нито актьорите, нито режисьорът, нито зрителите. По тази причина ми е много странно това, което се случи снощи пред Народния театър, коментира русенската актриса Евгения Явашева.
В "Шоколадовият войник" през 2010 г. в Русе тя се е превъплътила в образа на прислужницата Лука.
"Играхме спектакъла с огромно удоволствие. Самият репетиционен процес беше прекрасен - със страхотен актьорски състав. Дали спектакълът е докоснал някого, това е съвсем друг въпрос, но нямаше такъв казус. Когато разбрах какво се е случило снощи, онемях. Не мога и да си представя, че може да има такъв вид агресия спрямо изкуство, спрямо таз
Постановката е в рамките на програма „Българската класика за българското усещане“, която включва спектакли по Йовков, Вазов, Гео Милев, Ран Босилек и др. Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата.